Top

Bulharsko

ZÁKLADNÍ INFORMACE O BULHARSKU

Bulharsko, celým názvem Bulharská republika je stát ležící v jihovýchodní Evropě na Balkánském poloostrově. Bulharsko sousedí s Rumunskem, Srbskem, Severní Makedonií, Řeckem a Tureckem. Hlavním městem Bulharska je město Sofie. Úředním jazykem je bulharština a časový posun proti České republice je o 1 hodinu dopředu. Největším lákadlem v Bulharsku je Černé moře, které ročně přiláká miliony turistů.

CO VIDĚT/NAVŠTÍVIT V BULHARSKU

Hlavní město Sofie
Rilský kláštěr
Severní pobřeží
Veliko Tarnovo
Jižní pobřeží
Nesebar

PENÍZE A CENY

Oficiálním platidlem v Bulharsku je bulharský lev. Mezinárodní označení měny je BGN. Kurz se pohybuje okolo 12-15 Kč za 1 BGN. Bulharský lev se dělí na 100 stotinků.

V obchodě se setkáte s označením „lv“, podobně jako u nás „Kč“.

NÁKLADY BĚHEM CESTOVÁNÍ

Ubytování – Ubytování v Bulharsku není nijak výraznou položkou. Obecně platí, že vyšší ceny můžeme očekávat u rezervací ubytování v letoviscích nebo větších městech. Ceny jsou však pod průměrem Evropy.

Jídlo – Jídlo je stejně jako ubytování levnější než ve zbytku Evropy. Ceny potravin jsou srovnatelné s cenami v České republice.

Doprava – Taxi služby jsou dražší než MHD nebo dálkové autobusy. Bulharští taxikáři si však říkají o něco méně než u nás a ceny MHD jsou také příznivé. Cena jízdenky se zde pohybuje okolo 20 Kč.

Doporučený denní rozpočet – 800-1000 CZK / 33-42 EUR (Poznámka: Tento doporučený rozpočet je na základě předpokladu, že zůstáváte v nejvýše 3* hotelu, jíte v lokální restauraci a používáte místní dopravu. Při zvýšení standardů mohou náklady vzrůst.)

TIPY NA UŠETŘENÍ

1
Booking a AirBnB K rezervaci ubytování použijte booking.com nebo airbnb.com, kde seženete širokou škálu ubytovacích zařízení.
2
Turistické karty Během cestování se mnohdy vyplatí tzv. City Pass. Je to karta, kterou větší města většinou nabízí a v jedné ceně máte zahrnuté vstupy na mnoho zajímavých míst.
3
Místní doprava Jezděte výhradně místní dopravou. Pokud to lze, tak používejte MHD, autobusy a kratší vzdálenosti můžete ujít pěšky. Během procházky často narazíte na velmi zajímavá místa.
4
Couchsurfing Couchsurfing je možnost ubytování zdarma ve formě sociální sítě, kdy ostatní lidé nabízejí bezplatné ubytování např. za vrácení této služby, kdy vy ubytujete hostitele ve své zemi.

POČASÍ V BULHARSKU

V Bulharsku je podobné klima tomu našemu, tedy studené zimy a teplá léta. V létě jsou teploty však výrazně vyšší než u nás díky jižnější poloze. Letní teplota moře se pohybuje okolo 25°C.

BEZPEČNOST

Očkování není do Bulharska potřeba stejně jako do jiných evropských států.

Voda z kohoutku se oficiálně dá pít, ale tak jako v ostatních zemích se doporučuje pít vodu balenou u které máte 100% jistotu.

Zdravotnictví v Bulharsku je na poměrně nižší úrovni. Lékáren najdete v každém městě dostatek.

VÍZA

Víza nejsou potřeba a k cestě do Bulharska vám bohatě postačí jeden z následujících dokladů:

  • cestovní pas
  • občanský průkaz

PODOBNÉ ČLÁNKY

Bulharsko je velmi rozmanitá země, doporučujeme si přečíst další z našich článků níže týkající se této destinace.

0

Přidat komentář