Top
  >  Destinace   >  Evropa   >  Portugalsko   >  13 míst, co navštívit v Lisabonu
Co navštívit v Lisabonu během 1-3 dní? Sepsali jsme vám ty nejlepší místa, která určitě nevynechat.

Lisabon je hlavní město Portugalska, které má nezapomenutelnou atmosféru. Z Evropských měst patří návštěva Lisabonu rozhodně k těm, na které vzpomínáme v dobrém. Lisabon jsme navštívili při přestupu do mexického Cancúnu. Přespali jsme pouze 1 noc a rozhodně doporučuji si na Lisabon vyčlenit alespoň 3-4 dny (2-3 noci). Je to úžasné město, které má svým návštěvníkům, co nabídnout. Místa jsou seřazené vzestupně, ale jejich pořadí nijak neurčuje důležitost. Tyto místa jsme navštívili v této posloupnosti v našem časovém itineráři.

Co navštívit v Lisabonu za 1 den?

Lisabon lze navštívit během celého dne. Sice bude cesta trošku náročnější a nestihnete úplně vše, ale pokud půjdete okruh památek v pořadí 1.-10., tak se to za jeden den stihnout dá. Opravdoví rychlocestovatelé zvládnou i bod č. 11. Při plánování cesty do Lisabonu si vždy naplánujte ubytování v hotelu ve vhodné lokalitě. My využili hotel v okolí parku Eduarda VII, logisticky je to výhodné i s ohledem na metro, které jede z letiště k parku.

1. Parque Eduardo VII – park Eduarda VII

13 míst, co navštívit v Lisabonu

Bydleli jsme poblíž tohoto krásného parku a zde naše cesta začala. Rozhodně doporučuji zajít na toto úžasné místo, které vám nabídne krásný pohled na město zvrchu. Samotný park je zajímavý fontánou ve vrchní části a s výhledem na úhledně zastřižený živý plot. Je to skvělé místo k odpočinku a relaxaci.

2. Rossio square – náměstí Rossio

Z parku Eduarda VII jsme se vydali na nejbližší stanici metra Marques de Plombal a metrem jsme byli za 10 minut v zastávce Restauradores. Od této stanice jsme došli k náměstí Rossio, které zaujme svou mozaikou. Na tomto náměstí se pořádají nejen vánoční trhy, nachází se zde i centrální nádraží Rossio, kde můžete využít úschovnu zavazadel. Z nádraží, které se nachází v podzemí se dostanete také do města Porto.

3. Vyhlídka Santa Justa + historický výtah

Z náměstí Rossio se za pár minut dostanete k historickému výtahu z roku 1902. Za 1.5 Euro vás výtah vyveze nahoru odkud je 360° krásný výhled včetně na náměstí Rossio i na hrad Svatého Jiří. Výtah má poměrně velkou kapacitu, takže zdánlivě delší fronty celkem rychle postupují. Zeshora od výtahu to můžete v klidu pěšky sejít zpět dolů a poté se vydat na zastávku historické tramvaje č. 28 na Praca Martim Moniz. Užitečné informace o Santa Justa najdete zde.

4. Alfama + historická žlutá tramvaj č. 28

Z náměstí Praca Martim Moniz (Praça Martim Moniz 39, 1150-052 Lisboa, Portugalsko) vyjíždí typicky žlutá historická tramvaj, která vás vezme na vyhlídkovou jízdu po čtvrti Alfama. Při této vyhlídkové jízdě si všimněte typických kachliček, které na sobě mají domy. Tramvaj bývá často plná, ale jízda úzkými uličkami vedoucími do kopce a poté zpět vás jistě nadchne. Touto tramvají nejezděte až na konec, ale po cestě vystupte u Miradouro de Santa Luzia, kde je krásný panoramatický výhled na město. Pokud toto místo chcete vynechat, jeďte dále tramvají až na náměstí Praca do Comercio.

5. Praça do Comercio

Toto největší Lisabonské náměstí si určitě nenechte ujít. Náměstí je přímo na břehu řeky Tejo a v minulosti sloužilo pro vykládku obchodních lodí, kde se dovezené ryby, koření a další suroviny prodávaly. Kromě malebných budov žluté barvy zde můžete vidět vítězný oblouk Arco da rua Augusta, který slouží jako vstupní brána do centra města. Uprostřed náměstí je socha krále Josefa I.

Toto místo bývá obecně považováno jako jedno z nejdražších ve městě a jde odtud vidět i most Ponte 25 de Abril. Počítejte s tím, že zde vás budou oslovovat neznámí lidé s nabídkou různých služeb od městských tour po drobné suvenýry.

6. Pink street

Pink street, v překladu růžová ulice je přesně to, co název napovídá. Obyčejná ulice s řadou kaváren, která je známá díky růžové barvě, kterou je vymalován chodník. Jsou zde také barevné deštníky a toto místo vyhledávají především rádoby influenceři.

7. Mosteiro Jeronymos – kláštěr Jeronymitů

Z pink street se pomocí MHD dostanete snadno ke klášteru Jeronymitů, které je výchozím bodem k Belémské věži a dalším památkám. Tuto cestu můžete ovšem absolvovat i na elektrické koloběžce (Bolt, Lime atd.), která vám nabídne krásnou projížďku podél vody, kolem mostu Ponte 25 de Abril až ke klášteru Jeronymitů.

Od klášteru je to pouhých pár metrů do vyhlášené pekárny Pasteis de Belém, kde vyrábějí tradiční pochoutku Pasteis de Nata. Jsou to v podstatě koláčky z listového těsta plněné žloutkovým krémem, které jsou ještě teplé a posypávají se skořicí a vanilkovým cukrem. Určitě tuto tradiční pochoutku nevynechejte, před samotnou pekárnou se tvoří dlouhé fronty, ale odsypávají velmi rychle, takže nebudete čekat déle než 10 minut.

8. Padrão dos Descobrimentos – Památník objevitelů

Od Pasteis de Belém se dostanete chůzí po pár minutách k Památníku objevitelů, který připomíná slavnou éru mořeplavců. Bílý památník je padesát metrů vysoký a představuje příď lodi. Po stranách jsou vyobrazené sochy významných osobností v čele s Jindřichem Mořeplavcem. Mezi známé osobnosti na památníku patří také Vasco da Gama.

Pokud půjdete ještě dál podél řeky kolem stánků s rychlým občerstvením dál od mostu Ponte 25 de Abril, tak se dostanete k Belémské věži.

9. Torre de Belém – Belémská věž

Belémská věž je jedním ze symbolů města, byla postavena v 16. století a je zapsána i na seznamu UNESCO. Při zaplacení vstupného zhruba 6 EUR můžete využít návštěvy vnitřku a vyhlídky, která je na samotném vrcholu.

10. Ponte 25 de Abril – evropská Golden Gate

Tento rudý visutý most je jedním ze symbolů města a velmi připomíná svým vzhledem slavnou Golden Gate ze San Francisca. V určitých úhlech fotografií je tento most opravdu zaměnitelný s dominantou San Francisca. Přes tento most se také dostanete k soše Ježíše Krista.

11. Cristo Rei – Socha Krista Krále v Almadě

Pokud plánujete navštívit tuto památku, určitě si na ni vyčleňte alespoň půl dne. K soše se můžete dostat buďto přes most Ponte 25 de Abril nebo trajektem z Cais do Sodré. Samotná socha tak veliká není a byla inspirována sochou v Rio de Janeiro. Její výška je 28 metrů, ale podstavec pod ní je vysoký 82 metrů, což z této sochy dělá 2x vyšší sochu než je v Riu.

12. Castelo de Sao Jorge – Hrad sv. Jiří

Hrad svatého Jiří je zachovalé sídlo králů, které dříve sloužilo jako ochranná pevnost. Hrad se tyčí nad městem a vzhlíží na řeku Tejo. Vstup do hradu je 10 EUR a k hradu se dostanete pěšky nebo autobusem č. 737.

13. Ponte Vasco da Gama – Most Vasco da Gama

Most Vasco da Gama je 2. nejdelší most Evropy, který meří 12 kilometrů. Pokud plánujete návštěvu Lisabonu na delší dobu, určitě jeho návštěvu nevynechejte.

Pokud vás zajímalo, co navštívit v Lisabonu, určitě uvítáte i článek o Lisabonské dopravě.

Přidat komentář