Top
  >  Letiště   >  Letiště Tirana (TIA)

časový posun
žádný

vzdálenost od Prahy
1054 km

kód letiště
TIA

Letiště Tirana

Letiště Matky Terezy v Tiraně se nachází 17 km od centra města. Největší podíl provozu zde tvoří linky z Itálie, kam dojíždí za prací mnoho Albánců. Terminál je nový a moderní s omezenými službami, ale na velikost letiště bohatě dostačující. Letiště je otevřeno 24 hodin.


Doba letu Praha-Tirana

Doba letu z Prahy do Tirany je zhruba 2 hodiny a vzdálenost je 1054 km. Letenky se dají sehnat i za několik stovek – využili jsme akce od Wizzair za 848 korun za zpáteční letenku (bez zavazadla)! Vždy z pravidla doporučujeme nakupovat letenky přímo u dopravce nikoli u agentur typu Kiwi.com, pelikán.cz a další.


Služby na letišti Tirana

Letiště Tirana není nijak zvlášť veliké. Wi-fi můžete využívat zdarma bez časového omezení. Na letišti se nachází omezené množství restaurací a obchodů, ceny nejsou nijak výrazně přemrštěné. Žádný podnik není otevřený 24 hodin. Orientace zde není nijak složitá. Najdete zde i směnárny, kde si lze vyměnit Eura na Albánské leky. Na letišti je také hned několik bankomatů, kde si můžete peníze vybrat.

Čas na přestup: v Tiraně vám bude stačit 35 minut.


Doprava z/na letiště Matky Terezy v Tiraně

Letiště Tirana (TIA)

Z mezinárodního letiště v Tiraně se lze do centra Tirany dostat několika způsoby: autobus, taxi, soukromý odvoz nebo pronájem vlastního auta. Níže rozepíšu každý typ dopravy, ale předem doporučuji autobus.

Doprava z letiště Tirana autobusem

Pokud rádi cestujete low cost a nepohrdnete místním autobusem, tak vám doporučuji zvolit linku Luna Express. Jejich autobusy/minibusy stojí přímo před vchodem a hledejte ho na konci parkoviště po levé straně od pronajímatelů automobilů. Autobus jezdí mezi 8:00 a 23:00 každý den. Každou hodinu vyjíždí jeden autobus a lístek se platí přímo u řidiče. My jsme měli klimatizovaný minibus od Mercedesu a cesta byla celkem pohodlná. Autobus vás doveze na hlavní náměstí v Tiraně Skanderbeg Square. Poblíž náměstí je Národní muzeum, Tirana International hotel nebo Národní divadlo opery a baletu. Cesta vám zabere zhruba 30 minut a zaplatíte 300 ALL. Není potřeba předchozí rezervace a dokonce lze platit i Eurem.

Autobusy společnosti Adis Travel jezdí přímo do letoviska Durrës (Drač), kam jízdenka vyjde na 480 leki / 92 Kč. Autobusy jezdí 6x denně (odjezdy z letiště: 07:00, 09:30, 11:00, 13:00, 15:00, 16:30, odjezdy z Drače: 09:45, 12:15, 14:00, 15:30, 17:15, 19:00).

Taxi

Pokud budete cestovat do centra taxíkem, počítejte zhruba s 20 Eury. V závislosti na taxikáři budete moct platit jak v ALL, tak v EUR. V porovnání s autobusem je cena však vysoká. Zvolil bych ho v případě, že bych se na letišti ocitl mimo provozní doby shuttle busu. Licencované taxíky jsou žluté barvy.

Soukromý odvoz

Tato varianta vás může přijít na 12 EUR – 31 EUR a výhodou je, že provozovatel bude znát číslo vašeho letu a v příjezdové hale na vás bude čekat (obvykle s cedulkou s vaším jménem) váš řidič. Lze využít služby hned několika společností jejichž ceny se dost liší. Za všechny zmíním alespoň tu nejlevnější společnost Gettransfer.com, kde mají dostupné i SUV až pro 5 lidí za zhruba 15 Euro.

Pronájem auta na letišti Tirana

Letiště Tirana nabízí hned několik společností, kde si lze pronajmout auto. Cesta zabere 30 minut (17 km). Auto si můžete pronajmout s předstihem i na místě u známých společností jako Eurocar Rentals, Enterprise Rent-a-Car, Avis, Europcar, Sixt a Hertz. Ceny pronájmu aut se liší v závislosti na typu auta, délce pronájmu apod. Počítejte však s rozmezím 25-50 EUR za den.

 

Přidat komentář